Anglishtja Britanike dhe Anglishtja Amerikane

Anglishtja Britanike dhe Anglishtja Amerikane

Përkthimi Anglishtja  Anglishtja 
Shqip Britanike Amerikane 


Puna – Work

Rritje rroge a rise a raise
Axhendë Diary appointment book
Shoqëri Anonime (sh.a.) public limited company (plc) incorporated company (inc.)
Recepsion Reception front desk, lobby
I papunë Redundant unemployed
Pushoj (nga puna) to sack to fire
Pezullim Redundancy layoff
Pezulloj dikë nga puna to make (s.o.) redundant to lay (s.o.) off
Personeli Staff employees in a company
Rezume (CV) CV resumé

Paraja – Money
Arkëtar Cashier teller
Aksioner Shareholder stockholder
Një paund – një dollar a quid (one pound) a buck (one dollar)
Çek Cheque check
Fatura Bill bill (check)
Bankonotë note (five pound note) bill (ten dollar bill)
Makinë për tërheqjen e parave cash point machine ATM
Kupon çeku Counterfoil stub
pago a la orden direct debit electronic funds transfer
orden bancaria standing order standing order
TVSH VAT (value added tax) sales tax
Portofol Wallet wallet, bill fold
Numëri i shoqërisë sort code routing number

Transport – Transporti 
(general – të përgjithshme)
Biletë (vetëm vatjeje) single ticket one way ticket
Biletë me kthim return ticket round trip ticket
Abone (biletë për një sezon) season ticket commuter ticket
Metro underground, tube subway
Tramvaj Tram streetcar, trolley car
Hekurudhë Railway railroad
Vagon Carriage car
Mashinist Guard conductor
Klasë ekonomike economy class coach class
Aeroplan Aeroplane airplane
Dhomë e rimorkueshme Caravan trailer
Kalim në nivel level crossing railroad crossing
Dhoma e bagazheve left luggage office baggage check
Zyra e sendeve të humbura lost property lost and found
Gomë Tyre tire
Devijim rruge
(Rrugë e tërthortë)
Diversion detour
Ndërtesë
shumëkatëshe parkingu
multi-storey car park parking structure
Boria  Hoot honk
Trotuar Pavement sidewalk
Pushime Holiday vacation

Double Meaning – Me dy kuptime
Prapanicë bum, buttocks fanny
Vaginë fanny vagina
Endacak, lypës tramp bum, homeless person
Lavire (prostitutë) slut tramp
Gej (Homoseksual) gay fag
Bisht cigareje fag butt
Bythë arse ass
Gomar ass donkey
I dehur pissed drunk
I inatosur angry (pissed-off) pissed
Spermë spunk sperm
Guxim ‘get up and go’ spunk
Rosto e majme joint pot roast
Cigare me marjuanë marijuana cigarette joint
Gomë (fshirëse) rubber eraser
Prezervativ condom rubber
Mësuese mistress female teacher
E dashur lover mistress
Bandë, grup mob gang, group
Mafia the mafia the mob
Vajzë e këndshme a homely girl a pleasant girl
Vajzë e pakëndshme a plain and unattractive girl a homely girl
Panair fair carnival
Karnavale carnival parade
Laj pjatat wash up do the dishes
Laj duart wash your hands wash up
Këpucë me taka të larta high heels pumps
Atlete pumps sneakers
Reçel jam jelly
Xhelatinë jelly jell-o
Patatina (patate kërce) crisps chips
Patata të skuqura chips french fries

Office – Zyrë
Korrektor (zbardhues) Tippex white out
Shirit ngjitës Sellotape scotch tape
Tubet ngjitës blu tac poster putty
Stilolaps Biro ballpoint pen
Llastika kapëse elastic band rubber band
Stilolaps tush felt-tip pen Marker
Gomë fshirëse Rubber Eraser
Fotokopje Photocopy Xerox
Kod postar post code zip code
Pako Parcel package
Pikë  full-stop period
Kllapa Brackets parentheses
Anglishtja Britanike dhe Anglishtja Amerikane

Fjalor Anglisht Shqip | English Albanian Dictionary → "Anglishtja Britanike dhe Anglishtja Amerikane":
Anglishtja Britanike dhe Anglishtja Amerikane → te wiktionary
Anglishtja Britanike dhe Anglishtja Amerikane → te wikipedia
Anglishtja Britanike dhe Anglishtja Amerikane → te G translate


Cito
Lidhje - URL/LINK: https://anglisht.shqipopedia.org/anglishtja-britanike-dhe-anglishtja-amerikane
Përkthim anglisht shqip – English Albanian Translation
"Anglishtja Britanike dhe Anglishtja Amerikane," in Fjalor Anglisht Shqip | English Albanian Dictionary
________________________________
Shqipopedia (c) - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *