Fjale te urta angleze anglisht – English proverbs

Fjale te urta angleze anglisht – English proverbs

Fjale te urta angleze anglisht
Time is money. – Koha është flori.

A bad excuse is better than none. – Nje justifikim i keq eshte me mire se asnje.

A cat has seven lives but a woman has seven cat lives. – Nje mace ka shtate jete, por gruaja ka shtate jete macesh .

A constant guest is never welcome. – Nje mysafir i vazhdueshem nuk eshte i mirepritur .

A good drink makes the old young. – Nje pije e mire e ben plakun te ri.

A hair of a woman can draw more than a hundred pair of oxen. – Fija e flokut te një gruaje, mund te terheqe me shume se ç’terheqin njeqind pende qe .

A house without a woman and firelight is like a body without soul or sprite. – Nje shtepi pa nje grua dhe pa zjarr, eshte si nje trup pa shpirt dhe zemer.

A hungry man is an angry man. – Nje njeri i uritur eshte nje njeri i zemeruar .

All that glitters is not gold. – Çdo gje qe ndrit nuk eshte flori.

A friend in need is a friend indeed. – Nje mik ne nevoje eshte mik i vertete.

Beauty is only skin deep. – Bukuria eshte vetem ne lekure .

Beauty is in the eyes of the beholder. – Bukuria eshte ne syte e atij qe e sheh.

Curiosity killed the cat. – Kurioziteti e vrau macen.

Every cloud has its silver lining. – Çdo gje e lige e ka nje te mire.

Once bitten, twice shy. – Po u dogje nga qulli do i frysh dhe kosit.

Out of sight, out of mind. – Sy qe nuk shikohen, shpejt harrohen.

The right man in the right place. – Njeriu duhur ne vendin e duhur .

Time and tide wait for no man. – Koha dhe batica nuk presin njeri.

Where there’s a will, there’s a way. – Aty ku ka nje vullnet, gjendet nje menyre .

Fjale te urta angleze anglisht – English proverbs


Fjalor Anglisht Shqip | English Albanian Dictionary → "Fjale te urta angleze anglisht – English proverbs":
Fjale te urta angleze anglisht – English proverbs → te wiktionary
Fjale te urta angleze anglisht – English proverbs → te wikipedia
Fjale te urta angleze anglisht – English proverbs → te G translate


Cito
Lidhje - URL/LINK: https://anglisht.shqipopedia.org/fjale-te-urta-angleze-anglisht-english-proverbs
Përkthim anglisht shqip – English Albanian Translation
"Fjale te urta angleze anglisht – English proverbs," in Fjalor Anglisht Shqip | English Albanian Dictionary
________________________________
Shqipopedia (c) - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018

One Reply to “Fjale te urta angleze anglisht – English proverbs”

  1. Anonymous

    A cat has seven lives but a woman has seven cat lives.
    Kjo qenka e papame.

    Reply

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *