Shtetet ne anglisht – Countries in English

Shtetet në anglisht – Countries in English

A
Afghanistan Afganistan
Albania Shqipëri
Algeria Algjeri
Andorra Andorë
Angola Angolë
Antigua and Barbuda Antigua dhe Barbuda
Argentina Argjentinë
Armenia Armeni
Australia Australi
Austria Austri
Azerbaijan Azerbajxhan
B
Bahamas Bahamas
Bahrain Bahrejn
Bangladesh Bangladesh
Barbados Barbejdos
Belarus Bjellorusi
Belgium Belgjikë
Belize Belize
Benin Benin
Bhutan Butan
Bolivia Bolivi
Bosnia and Herzegovina Bosnja dhe Hecegovina
Botswana Bocvana
Brazil Brazil
Brunei Bznej
Bulgaria Bullgari
Burkina Faso Burkina Faso
Burma Burmë
Burundi Burundi
C
Cambodia Kamboxhia
Cameroon Kamerun
Canada Kanada
Cape Verde Kepi i Gjelbër
Central African Republic Republika e Afrikës Qendrore
Chad Çad
Chile Kili
China Kinë
Cambodia Kamboxhia
Comoros Komoro
Congo, Dem. Rep. of the Republika Demokratike e Kongos
Congo, Rep of the Republika e Konos
Costa Rica Kosta Rika
Côte d’Ivoire Bregu i Fildishtë
Croatia Kroaci
Cuba Kubë
Cyprus Qipro
Czech Republic Republika Çeke
D
Denmark Danimarkë
Djibouti Xhibuti
Dominica Dominika
Dominican Republic Republika Domenikane
E
East Timor Timori Lindor
Ecuador Ekuator
Egypt Egjipt
El Salvador Salvator
Equatorial Guinea Guinea Ekuatoriale
Eritrea Eritrea
Estonia Estoni
Ethiopia Etiopi
F
Fiji Fixhi
Finland Finlandë
France Francë
G
Gabon Gabon
Gambia Gamba
Georgia Gjeorgji
Germany Gjermani
Ghana Ganë
Greece Greqi
Grenada Grenadë
Guatemala Guatemala
Guinea Guinea
Guinea-Bissau Guinea Biso
Guyana Gujana
H
Haiti Haiti
Honduras Honduras
Hungary Hungari
I
Iceland Islandë
India Indi
Indonesia Indonezi
Iran Iran
Iraq Irak
Ireland Irlandë
Israel Izrael
Italy Italia
J
Jamaica Xhamajkë
Japan Japoni
Jordan Jordani
K
Kazakhstan Kazakistan
Kenya Kenja
Kiribati Kiribati
Korea, North Korea e Veriut
Korea, South Korea e Jugut
Kuwait Kuvajt
Kyrgyzstan Kirgistan
L
Laos Laos
Latvia Letoni
Lebanon Liban
Lesotho Lesotho
Liberia Liberi
Libya Libi
Liechtenstein Lihtenshtajn
Lithuania Lituani
Luxembourg Luksemburg
M
Macedonia Maqedoni
Madagascar Madagaskar
Malawi Malui
Malaysia Malajzi
Maldives Moldivet
Mali Mali
Malta Maltë
Marshall Islands Ishujt Marshall
Mauritania Mauritania
Mauritius Mauritius
Mexico Meksikë
Micronesia Mikronezi
Moldova Moldavi
Monaco Monako
Mongolia Mongoli
Montenegro Mali i Zi
Morocco Marok
Mozambique Mozambik
N
Namibia Namibi
Nauru Nauru
Nepal Nepal
Netherlands Holandë
New Zealand Zelanda e Re
Nicaragua Nikaragua
Niger Niger
Nigeria Nigeri
Norway Norvegji
O
Oman Oman
P
Pakistan Pakistan
Palau Palau
Panama Panama
Papua New Guinea Papua Guinea e Re
Paraguay Paraguaj
Peru Peru
Philippines Filipines
Poland Poloni
Portugal Portugali
Q
Qatar Katar
R
Romania Rumani
Russia Rusi
Rwanda Ruandë
S
Saint Kitts and Nevis San Kits dhe Nevis
Saint Lucia San Luçia
Saint Vincent and the Grenadines San Vinsent dhe Grenadinat
Samoa Samoa
San Marino San Marino
São Tomé and Príncipe San Tome dhe Princip
Saudi Arabia Arabia Saudite
Senegal Senegal
Serbia Serbi
Seychelles Sejshell
Sierra Leone Sirra Leone
Singapore Singapor
Slovakia Sllovaki
Slovenia Slloveni
Solomon Islands Ishujt Solomon
Somalia Somali
South Africa Afrika e Jugut
Spain Spanjë
Sri Lanka Sri Lankë
Sudan Sudan
Suriname Surinam
Swaziland Svazilandë
Sweden Suedi
Switzerland Zvicër
Syria Siri
T
Tajikistan Taxhikistan
Tanzania Tanzani
Thailand Tailandë
Togo Togo
Tonga Tongë
Trinidad and Tobago Tinidad dhe Tobago
Tunisia Tunizi
Turkey Turqi
Turkmenistan Turkmenistan
Tuvalu Tuvalu
U
Uganda Ugandë
Ukraine Ukrainë
United Arab Emirates Emiratet e Bashkuara Arabe
United Kingdom Mbretësia e Bashkuar
United States of America Shtetet e Bashkuara të Amerikës
Uruguay Uruguaj
Uzbekistan Uzbekistan
V
Vanuatu Vanuatu
Vatican City Vatikan
Venezuela Venezuela
Vietnam Vietnam
Y
Yemen Jemen
Z
Zambia Zambia
Zimbabwe Zimbabve


Shtetet ne anglisht – Countries in English


Fjalor Anglisht Shqip | English Albanian Dictionary → "Shtetet ne anglisht – Countries in English":
Shtetet ne anglisht – Countries in English → te wiktionary
Shtetet ne anglisht – Countries in English → te wikipedia
Shtetet ne anglisht – Countries in English → te G translate


Cito
Lidhje - URL/LINK: https://anglisht.shqipopedia.org/shtetet-ne-anglisht-countries-in-english
Përkthim anglisht shqip – English Albanian Translation
"Shtetet ne anglisht – Countries in English," in Fjalor Anglisht Shqip | English Albanian Dictionary
________________________________
Shqipopedia (c) - Enciklopedia shqiptare
2013 - 2018

Related Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *